A kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola diákjainak, tanárainak mindennapjai...
2008. július 28., hétfő
2008. július 18., péntek
A VAJDASÁGI KERÁMIA MÉRFÖLDKÖVE
Ismét működik a Dévity Imre Kerámiai Művésztelep
Kishegyesen kedden több neves alkotó, amatőr és fiatal jelenlétében Nemes Fekete Edit és Szűgyi István, a művésztelep szervező bizottságának tagja megnyitották a sorrendben 49. Dévity Imre Kerámiai Művésztelep munkáját. A megnyitón Nemes Fekete Edit olvasott fel részletet egy nemrégi tanulmányából, amely Hódmezővásárhelyen is elhangzott, s amelyben a vajdasági kerámiaművészet történetét dolgozta fel, és ebben kiemelt helyet kapott a kishegyesi művésztelep is.
– Hódmezővásárhelyen egy összejövetelen a vajdasági kerámiaművészet történetét kellett bemutatnom, s ebben a kishegyesi művésztelep kiemelkedő szerepet tölt be. Magam is itt ismerkedtem meg ezzel a műfajjal, és számomra is ezen keresztül mutatkozik meg e művészet. A vajdasági kerámia kezdetei Baranyi Károly és felesége, Baranyi Markov Zlata munkásságához köthetők. Az első kishegyesi művésztelepet 1959-ben szervezték meg, és a telep 1972-ben vette fel egyik szervezőjének, Dévity Imrének a nevét. Munkájában a legrangosabb hazai alkotók vettek részt az akkori ország egész területéről, egy alkalommal Baranyiék is jelen voltak. Nemzetközi jellegűvé sajnos sohasem vált a szinte állandóan jelen levő anyagiak hiánya miatt. Köszönettel tartozunk azonban mindazoknak, elsősorban Pecze Józsefnek, Radmila Markovićnak és az iskolának, hogy megőrizték a művésztelep alkotásainak anyagát, és így a kishegyesi gyűjtemény a vajdasági kerámiaművészet igazi keresztmetszetét tudja bemutatni – mondta többi között Nemes Fekete Edit.
A megnyitón a művelődési egyesület énekesei és táncosai adtak alkalmi műsort, majd végezetül a szervezők nevében Szűgyi István mondott köszönetet a művésztelep támogatóinak, az önkormányzatnak, a helyi közösségnek, Kátai Géza vállalkozónak és a Winerberger Téglagyárnak.
SEGÍTÜNK
Segítsünk partner Egyesületünk,
a vajdasági Női Fórum tagjának, Erzsikének !
a vajdasági Női Fórum tagjának, Erzsikének !
Nagyfokú gerinckárosodást állapított meg a mágneses rezonanciavizsgálat Tóth Erzsébet - Pösze kishegyesi tornatanár, sokéves kézilabdázó, a kézilabda lánycsapat jelenlegi edzője esetében. A károsodás olyan mértékű, hogy egyértelműen műtéti beavatkozásra van szükség, sőt nemcsak operációra hanem implantátum beépítésére is. Amennyiben ezt nem végzik el, csak idő kérdése, hogy a tanárnő mikor kerül tolókocsiba.
A vizsgálatokat végző pécsi klinikán szeptemberre jelölték ki a műtét időpontját, amely a számítások szerint mintegy 8000 euróba fog kerülni. Mivel az érintettnek erre anyagi lehetősége nincs, arra kéri a jószándékú embereket, akik megtehetik, hogy segítsenek neki.
A vizsgálatokat végző pécsi klinikán szeptemberre jelölték ki a műtét időpontját, amely a számítások szerint mintegy 8000 euróba fog kerülni. Mivel az érintettnek erre anyagi lehetősége nincs, arra kéri a jószándékú embereket, akik megtehetik, hogy segítsenek neki.
Az adományokat a Raiffeisen Bank 265-0000000654898-48 dinár számlaszámra, vagy a
RZBSRSBG SWIFT RS35265050000010731139 IBAM devizaszámlára várják.
RZBSRSBG SWIFT RS35265050000010731139 IBAM devizaszámlára várják.
Az akciót támogatja: a kishegyesi önkormányzat a helyi közösség, a kishegyesi "Ady Endre" K.Á.I., a Női Fórum civilszervezete és a topolyai Régió Rádió.
Kérjük, akinek van lehetősége, bármilyen kis összeggel segítse a Pécsett elvégzésre kerülő műtét költségeiben Erzsikét.
Kérjük, akinek van lehetősége, bármilyen kis összeggel segítse a Pécsett elvégzésre kerülő műtét költségeiben Erzsikét.
2008. július 16., szerda
DOMBOS FEST A SPORT JEGYÉBEN
Kerékpártúra, sakkverseny, focitorna
Novák Attila
Összművészeti fesztiválról lévén szó, amelynek egyik mottója az életöröm volt, a múlt hétvégét a szokásokhoz híven ezúttal is a sportnak, a sporton keresztül létrehozott barátságoknak szentelték. Szombaton délután a rekkenő hőség ellenére 26-an vettek részt a Dombos legnagyobb hegyei, Kishegyes legnagyobb dombjai elnevezésű kerékpártúrán, amelyet a Capriolo cég támogatásával tartottak meg.
– A meleg ellenére huszonhat gyerek, fiatal és család indult el a túrára, amelyet ezúttal Bajsa helyett a hegyesi kaszálóban tartottunk meg. Ez most abban is különbözött a korábbiaktól, hogy nem versenyjellegű volt, hanem túra, melynek során körülbelül 15 kilométert karikáztunk, és mintegy két óra alatt tettük meg a távot. Amikor visszaértünk, a résztvevők között kisorsoltuk a topolyai Capriolo ajándékkerékpárját. A szerencsés nyertes Stanković Ádám lett – mondta Novák Attila, a túra vezetője.
Vasárnap a hagyományos sakkverseny volt műsoron délelőtt a tűzoltóotthon felújított nagytermében. Ezúttal is szép számban vettek részt rajta a helybeli és környékbeli sakkozók, összesen negyvenketten. A versenyt Petar Mijanović nyerte, Pacal Mihály és Milorad Kocić előtt. A versenyen sok fiatal is részt vett, őket külön is rangsorolták és természetesen külön is díjazták. Közülük a legjobb helyezést Filip Kumić érte el, második lett Lőrincz Renáta, harmadik pedig Miljković Viktor.
A kispályás futballtornán vasárnap délután a focipályán négy csapat versengett: az Egység ifjúsági csapata, valamint a Dombos Fest, a politikusok és a vállalkozók csapatai. A tornát az Egység ifjúsági csapata nyerte jobb gólkülönbségének köszönhetően.
2008. július 15., kedd
DIÁKJAINK IS OTT VOLTAK A MEGEMLÉKEZÉSEN
Kápolnaszentelés és megemlékezés
A kishegyesi Nyugati temetőben megszentelték a felújított kápolnát és megemlékeztek a hegyesi csata évfordulójáról
A kápolnaszentelés előtt Kovács Hédi Pesti Attila építész szavait idézte a kápolnáról, amelyben arról ír, hogy a holtak háza, ez a kápolna túlélte az élők házát, a Pecze-féle kastélyt, amely a sokszoros próbálkozások ellenére is az enyészet martalékává vált. Ez a sajátos tragédia a maga módján szenteli fel ezt az épületet. Brasnyó Ferenc plébános a szertartás előtt az egybegyűltekhez szólva rámutatott, hogy az elődök tiszteletét is jelenti a kápolna felújítása. Mint mondta, boldog az a nép, amely gondol elődeire és megőrzi azt, amit ősei felépítettek, boldog az a nép, amely áldozni tud legszebb épületeinek megőrzésére, Isten megjutalmazza áldozatkészségüket. Köszönetet mondott a tartományi, községi és helyi közösségi szerveknek és minden munkásnak, akik támogatták és részt vettek a munkálatokban.A hegyesi csata Nyugati temetőben levő emlékművénél a Himnusz elhangzása után elsőként Csóré Róbert kishegyesi polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelvén, külön öröm, hogy évről évre többen vannak jelen a megemlékezésen, különösen pedig az, hogy a fiatalok száma növekszik, azoké, akik majd továbbviszik ezt a hagyományt. Külön köszönetet mondott a budapesti XVI. kerületi, valamint a szegedi hagyományőrzőknek, akik korabeli egyenruhákba öltözve emelték a rendezvény színvonalát. A csata mozzanatairól az azt megelőző és az utána következő eseményekről dr. Virág Gábor helytörténész beszélt. Mint mondta, a magyar kormány sok reményt fűzött a nem sokkal előbb megalakított déli hadsereghez és ez a Jelasics elleni csatában be is igazolódott. A császári seregnek ugyanis hét százalékos volt a vesztesége, ami az akkori mércék szerint igen magasnak számított. A magyar csapatok esetében ez a veszteség három százalékot tett ki.A beszédeket követően a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület tagjai alkalmi műsort adtak, majd megkoszorúzták az emlékművet: a kishegyesi önkormányzat nevében Csóré Róbert, a kelebiai önkormányzat nevében Maczkó József polgármester, a kishegyesi helyi közösség nevében ifj. Virág Gábor és Pecze József, a VMSZ nevében Csáki Róbert és Bacsó Lajos, a bácsfeketehegyi Gazdakör nevében pedig Orosz Kálmán, Kelemen László és Kórizs József. Az ünnepi műsor a Szózat eléneklésével végződött, majd ezt követően a huszárok tartottak alkalmi bemutatót.
2008. július 14., hétfő
ISASZEGI TÁBORBAN
Iskolán büszkeségei közül 10
kisdiák: Bakos Doris
Fodor Mónika
Lénárt Tícián
Csőke Márk
Dudás Virág Ervin
Paróczi Elvira
Márkus Mónika
László Andor
Péter Fanni
és Vajda Boglárka
részt vehetett a július 7-11-ig tartó isaszegi táborozáson.
Isaszeg Kishegyes testvérvárosa.
Budapestől 33km Gödöllőtől 9km, a Gödöllői-Dombság, Rákosvölgy kapujában nagyon
szép természeti környezetben terül el. Táborhelyünkre vonattal utaztunk, mely
nagyon nagy élmény volt számunkra.
Hétfőn a késő délutáni órában értünk a táborba, amely a Polgári Védelem
Üdülője. Csendes, nyugodt hely, saját medencével, tenisz-, foci- és ping-pong
pályával rendelkezik. Ezen a napon
elfoglaltuk szalláshelyünket, mely 4-6 fős sátor volt. Vacsi után játék
következett, mely lehetővé tette az isaszegi kispajtások és a táborvezetők
közelebbi megismerését.
Másnap délelőtt megtekintettük a gödöllői Királyi Kastélyt.
Szerdán Budapestre vittek bennünket, ahol a Természetmúzeumot, a Hősök
terét, a Budai várat, a Szabadság szobrát, a Parlamentet mutatták meg nekünk.
Csütörtökön túráztunk az isaszegi erdőben, megtekintettük a
Falumúzeumot, mely Isaszeg történetét mutatja be az őskortól 1944-ig. Ezen
programok mellett a gyerekek minden nap
strandolhattak, sport és sor, este ügyességi és logikai játékokban vehettek
részt.
Pénteken reggeli után csomagolás és a búcsú pillanatai következtek.
Fantasztikus élmény volt számunkra ez az
öt nap Magyarországon. Gazdag és felejthetetlen élményekkel tértünk haza,
melyre a képek mindig emlékeztetni fognak.
Köszönjük a
lehetőséget!!!!!
Kálmán Judit tanítónő,
a csapat kísérője
2008. július 8., kedd
ÖSSZETARTÁS ÉS JÓ HANGULAT
Gyermekkorban, illetve a felnőtté válás küszöbén alakulnak ki az emberben bizonyos szokások, ilyenkor azonban az emberpalánták még fogékonyabbak és nevelhetőbbek, mint később. A kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola hatodik osztályos tanulói az elmúlt héten a topolyai tó partjánál, a mezőgazdasági középiskola kiserdejében táboroztak. Tóth Erzsébet testnevelő tanár ismertette a táborozás pedagógiai szempontjait és célkitűzéseit:
– Szemmel láthatóan nagyon élvezik a gyerekek a tábori életet. Azért esett a választás erre a helyszínre, mert itt a mezőgazdasági középiskola jóvoltából áramunk és vizünk is van, a tó pedig sportolási és kikapcsolódási lehetőségeket kínál, úszni taníthatjuk a diákokat. Oktatási-nevelési szempontból is nagyon hasznos. Játszva elsajátítják a tábori élet fortélyait, a napi teendők fontosságát, ugyanakkor önállóságot és alkalmazkodókészséget szereznek. Fejleszthetik a motorikus képességeiket, gyalogtúrák alkalmával pedig a kitartásukat. Különféle programokat is szervezünk, ellátogattunk a tájházba, valamint a kovács-bognár műhelymúzeumba. A szabadidőben játékos vetélkedőkkel ütjük el az időt, sakkozhatnak, asztaliteniszezhetnek és kajakozhatnak. A tábornak van házirendje, amit be kell tartani, éjszaka pedig felváltva ügyelnek, őrködnek, de minden nap van tisztaságfelelős, vannak, akik a konyhán segédkeznek, vagy a vizet biztosítják a táborlakók részére. Némely tanulók először vannak több napig a szülőktől távol. Összességében nagyon hasznos ez a táborozás, és ami nem mellékes, nagyon jól érzik magukat itt a gyermekek.
A tábor lakói is kivétel nélkül pozitívan nyilatkoztak. Sípos Melissa elmesélte a tábor egy átlagos napját:
– Általában reggel hétkor kelünk, a reggeli után összerakodunk a sátrainkban. Szabad tevékenység, majd fürdés következik, utána ebéd. Ebéd után pihenő, majd ismét szabad tevékenység, utána ismét úszás. Vacsora után különböző esti programok vannak, vagy séta, a takarodó pedig 10-kor. Jól érzem magam a táborban.
Kancsár Larissa elsősorban a jó társaságot emelte ki:
– Nagyon jókat bulizunk esténként, napközben pedig sokat fürdünk a tóban. Legjobban az az este ragadott meg, amikor a lányok fiúnak, a fiúk pedig lányoknak öltöztek, akkor mindenki nagyon jól szórakozott.
Gordana Perović már nem először van napokig távol a szülőktől:
– Annyira jó a hangulat, hogy szívem szerint még egy hetet maradnék, és a véleményemmel, gondolom, nem vagyok egyedül. A kisebb konfliktusokat gyorsan elsimítjuk, lényegében a társaság nagyon összetartó.
Fabó Csaba elmondása szerint a fiúk és a lányok viszonya a táborban jónak mondható:
– Kétszer is voltam éjjeli őrségen, vigyáztuk a többiek álmát. Gyorsan elmúlt az idő, beszélgettünk a társammal az őrség idején. A fiúk különösen sokat sportolnak, focizunk, kosarazunk a középiskola pályáin.
Molnár Zita a tábor ideje alatt tanult meg úszni:
– Nagyon élvezem a fürdést, az éjszakai ügyelet sem esett nehezemre, inkább még érdekes is volt. A fiúk rendesek voltak és magukra vállalták a hajnali váltásokat, így mi lányok csak este ügyeltünk. Összetartó kis társaság lett belőlünk, ez érezhető.
2008. július 3., csütörtök
Segítsünk Pöszének!
Nagyfokú gerinckárosodást
állapított meg a mágneses rezonanciavizsgálat Tóth Erzsébet Pösze kishegyesi
tornatanár, sokéves kézilabdázó, a kézilabda lánycsapat jelenlegi edzője
esetében. A károsodás olyan mértékű, hogy egyértelműen műtéti beavatkozásra van
szükség, sőt nemcsak operációra hanem implantátum beépítésére is. Amennyiben
ezt nem végzik el, csak idő kérdése, hogy a tanárnő mikor kerül tolókocsiba. A
vizsgálatokat végző pécsi klinikán szeptemberre jelölték ki a műtét időpontját,
amely a számítások szerint mintegy nyolcezer euróba fog kerülni. Mivel az
érintettnek erre anyagi lehetősége nincs, arra kéri a jószándékú embereket,
akik megtehetik, hogy segítsenek neki. Az adományokat a Raiffeisen Banknál levő
265-0000000654898-48 dinár számlaszámra, vagy a RZBSRSBG SWIFT
RS35265050000010731139 IBAM devizaszámlára várják. Az akciót támogatja a
kishegyesi önkormányzat és a helyi közösség, az iskola, valamint a Női Fórum
civilszervezete.
2008. július 1., kedd
ELSŐSÖK IRATKOZÁSA
Július elsején iratkoztak jövendőbeli kis elsőseink, ekkor
osztottuk számukra a tankönyveket és füzeteket is.