A kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola diákjainak, tanárainak mindennapjai...
"Amikor azt gondolod, hogy minden lehetőséget kimerítettél, még mindig van legalább egy..." (Thomas Alve Edison)
2008. július 28., hétfő
2008. július 18., péntek
A VAJDASÁGI KERÁMIA MÉRFÖLDKÖVE
Ismét működik a Dévity Imre Kerámiai Művésztelep
Kishegyesen kedden több neves alkotó, amatőr és fiatal jelenlétében Nemes Fekete Edit és Szűgyi István, a művésztelep szervező bizottságának tagja megnyitották a sorrendben 49. Dévity Imre Kerámiai Művésztelep munkáját. A megnyitón Nemes Fekete Edit olvasott fel részletet egy nemrégi tanulmányából, amely Hódmezővásárhelyen is elhangzott, s amelyben a vajdasági kerámiaművészet történetét dolgozta fel, és ebben kiemelt helyet kapott a kishegyesi művésztelep is.
– Hódmezővásárhelyen egy összejövetelen a vajdasági kerámiaművészet történetét kellett bemutatnom, s ebben a kishegyesi művésztelep kiemelkedő szerepet tölt be. Magam is itt ismerkedtem meg ezzel a műfajjal, és számomra is ezen keresztül mutatkozik meg e művészet. A vajdasági kerámia kezdetei Baranyi Károly és felesége, Baranyi Markov Zlata munkásságához köthetők. Az első kishegyesi művésztelepet 1959-ben szervezték meg, és a telep 1972-ben vette fel egyik szervezőjének, Dévity Imrének a nevét. Munkájában a legrangosabb hazai alkotók vettek részt az akkori ország egész területéről, egy alkalommal Baranyiék is jelen voltak. Nemzetközi jellegűvé sajnos sohasem vált a szinte állandóan jelen levő anyagiak hiánya miatt. Köszönettel tartozunk azonban mindazoknak, elsősorban Pecze Józsefnek, Radmila Markovićnak és az iskolának, hogy megőrizték a művésztelep alkotásainak anyagát, és így a kishegyesi gyűjtemény a vajdasági kerámiaművészet igazi keresztmetszetét tudja bemutatni – mondta többi között Nemes Fekete Edit.
A megnyitón a művelődési egyesület énekesei és táncosai adtak alkalmi műsort, majd végezetül a szervezők nevében Szűgyi István mondott köszönetet a művésztelep támogatóinak, az önkormányzatnak, a helyi közösségnek, Kátai Géza vállalkozónak és a Winerberger Téglagyárnak.
SEGÍTÜNK
Segítsünk partner Egyesületünk,
a vajdasági Női Fórum tagjának, Erzsikének !
a vajdasági Női Fórum tagjának, Erzsikének !
Nagyfokú gerinckárosodást állapított meg a mágneses rezonanciavizsgálat Tóth Erzsébet - Pösze kishegyesi tornatanár, sokéves kézilabdázó, a kézilabda lánycsapat jelenlegi edzője esetében. A károsodás olyan mértékű, hogy egyértelműen műtéti beavatkozásra van szükség, sőt nemcsak operációra hanem implantátum beépítésére is. Amennyiben ezt nem végzik el, csak idő kérdése, hogy a tanárnő mikor kerül tolókocsiba.
A vizsgálatokat végző pécsi klinikán szeptemberre jelölték ki a műtét időpontját, amely a számítások szerint mintegy 8000 euróba fog kerülni. Mivel az érintettnek erre anyagi lehetősége nincs, arra kéri a jószándékú embereket, akik megtehetik, hogy segítsenek neki.
A vizsgálatokat végző pécsi klinikán szeptemberre jelölték ki a műtét időpontját, amely a számítások szerint mintegy 8000 euróba fog kerülni. Mivel az érintettnek erre anyagi lehetősége nincs, arra kéri a jószándékú embereket, akik megtehetik, hogy segítsenek neki.
Az adományokat a Raiffeisen Bank 265-0000000654898-48 dinár számlaszámra, vagy a
RZBSRSBG SWIFT RS35265050000010731139 IBAM devizaszámlára várják.
RZBSRSBG SWIFT RS35265050000010731139 IBAM devizaszámlára várják.
Az akciót támogatja: a kishegyesi önkormányzat a helyi közösség, a kishegyesi "Ady Endre" K.Á.I., a Női Fórum civilszervezete és a topolyai Régió Rádió.
Kérjük, akinek van lehetősége, bármilyen kis összeggel segítse a Pécsett elvégzésre kerülő műtét költségeiben Erzsikét.
Kérjük, akinek van lehetősége, bármilyen kis összeggel segítse a Pécsett elvégzésre kerülő műtét költségeiben Erzsikét.
2008. július 16., szerda
DOMBOS FEST A SPORT JEGYÉBEN
Kerékpártúra, sakkverseny, focitorna
Novák Attila
Összművészeti fesztiválról lévén szó, amelynek egyik mottója az életöröm volt, a múlt hétvégét a szokásokhoz híven ezúttal is a sportnak, a sporton keresztül létrehozott barátságoknak szentelték. Szombaton délután a rekkenő hőség ellenére 26-an vettek részt a Dombos legnagyobb hegyei, Kishegyes legnagyobb dombjai elnevezésű kerékpártúrán, amelyet a Capriolo cég támogatásával tartottak meg.
– A meleg ellenére huszonhat gyerek, fiatal és család indult el a túrára, amelyet ezúttal Bajsa helyett a hegyesi kaszálóban tartottunk meg. Ez most abban is különbözött a korábbiaktól, hogy nem versenyjellegű volt, hanem túra, melynek során körülbelül 15 kilométert karikáztunk, és mintegy két óra alatt tettük meg a távot. Amikor visszaértünk, a résztvevők között kisorsoltuk a topolyai Capriolo ajándékkerékpárját. A szerencsés nyertes Stanković Ádám lett – mondta Novák Attila, a túra vezetője.
Vasárnap a hagyományos sakkverseny volt műsoron délelőtt a tűzoltóotthon felújított nagytermében. Ezúttal is szép számban vettek részt rajta a helybeli és környékbeli sakkozók, összesen negyvenketten. A versenyt Petar Mijanović nyerte, Pacal Mihály és Milorad Kocić előtt. A versenyen sok fiatal is részt vett, őket külön is rangsorolták és természetesen külön is díjazták. Közülük a legjobb helyezést Filip Kumić érte el, második lett Lőrincz Renáta, harmadik pedig Miljković Viktor.
A kispályás futballtornán vasárnap délután a focipályán négy csapat versengett: az Egység ifjúsági csapata, valamint a Dombos Fest, a politikusok és a vállalkozók csapatai. A tornát az Egység ifjúsági csapata nyerte jobb gólkülönbségének köszönhetően.
2008. július 15., kedd
DIÁKJAINK IS OTT VOLTAK A MEGEMLÉKEZÉSEN
Kápolnaszentelés és megemlékezés
A kishegyesi Nyugati temetőben megszentelték a felújított kápolnát és megemlékeztek a hegyesi csata évfordulójáról
A kápolnaszentelés előtt Kovács Hédi Pesti Attila építész szavait idézte a kápolnáról, amelyben arról ír, hogy a holtak háza, ez a kápolna túlélte az élők házát, a Pecze-féle kastélyt, amely a sokszoros próbálkozások ellenére is az enyészet martalékává vált. Ez a sajátos tragédia a maga módján szenteli fel ezt az épületet. Brasnyó Ferenc plébános a szertartás előtt az egybegyűltekhez szólva rámutatott, hogy az elődök tiszteletét is jelenti a kápolna felújítása. Mint mondta, boldog az a nép, amely gondol elődeire és megőrzi azt, amit ősei felépítettek, boldog az a nép, amely áldozni tud legszebb épületeinek megőrzésére, Isten megjutalmazza áldozatkészségüket. Köszönetet mondott a tartományi, községi és helyi közösségi szerveknek és minden munkásnak, akik támogatták és részt vettek a munkálatokban.A hegyesi csata Nyugati temetőben levő emlékművénél a Himnusz elhangzása után elsőként Csóré Róbert kishegyesi polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelvén, külön öröm, hogy évről évre többen vannak jelen a megemlékezésen, különösen pedig az, hogy a fiatalok száma növekszik, azoké, akik majd továbbviszik ezt a hagyományt. Külön köszönetet mondott a budapesti XVI. kerületi, valamint a szegedi hagyományőrzőknek, akik korabeli egyenruhákba öltözve emelték a rendezvény színvonalát. A csata mozzanatairól az azt megelőző és az utána következő eseményekről dr. Virág Gábor helytörténész beszélt. Mint mondta, a magyar kormány sok reményt fűzött a nem sokkal előbb megalakított déli hadsereghez és ez a Jelasics elleni csatában be is igazolódott. A császári seregnek ugyanis hét százalékos volt a vesztesége, ami az akkori mércék szerint igen magasnak számított. A magyar csapatok esetében ez a veszteség három százalékot tett ki.A beszédeket követően a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület tagjai alkalmi műsort adtak, majd megkoszorúzták az emlékművet: a kishegyesi önkormányzat nevében Csóré Róbert, a kelebiai önkormányzat nevében Maczkó József polgármester, a kishegyesi helyi közösség nevében ifj. Virág Gábor és Pecze József, a VMSZ nevében Csáki Róbert és Bacsó Lajos, a bácsfeketehegyi Gazdakör nevében pedig Orosz Kálmán, Kelemen László és Kórizs József. Az ünnepi műsor a Szózat eléneklésével végződött, majd ezt követően a huszárok tartottak alkalmi bemutatót.
2008. július 14., hétfő
ISASZEGI TÁBORBAN
Iskolán büszkeségei közül 10
kisdiák: Bakos Doris
Fodor Mónika
Lénárt Tícián
Csőke Márk
Dudás Virág Ervin
Paróczi Elvira
Márkus Mónika
László Andor
Péter Fanni
és Vajda Boglárka
részt vehetett a július 7-11-ig tartó isaszegi táborozáson.
Isaszeg Kishegyes testvérvárosa.
Budapestől 33km Gödöllőtől 9km, a Gödöllői-Dombság, Rákosvölgy kapujában nagyon
szép természeti környezetben terül el. Táborhelyünkre vonattal utaztunk, mely
nagyon nagy élmény volt számunkra.
Hétfőn a késő délutáni órában értünk a táborba, amely a Polgári Védelem
Üdülője. Csendes, nyugodt hely, saját medencével, tenisz-, foci- és ping-pong
pályával rendelkezik. Ezen a napon
elfoglaltuk szalláshelyünket, mely 4-6 fős sátor volt. Vacsi után játék
következett, mely lehetővé tette az isaszegi kispajtások és a táborvezetők
közelebbi megismerését.
Másnap délelőtt megtekintettük a gödöllői Királyi Kastélyt.
Szerdán Budapestre vittek bennünket, ahol a Természetmúzeumot, a Hősök
terét, a Budai várat, a Szabadság szobrát, a Parlamentet mutatták meg nekünk.
Csütörtökön túráztunk az isaszegi erdőben, megtekintettük a
Falumúzeumot, mely Isaszeg történetét mutatja be az őskortól 1944-ig. Ezen
programok mellett a gyerekek minden nap
strandolhattak, sport és sor, este ügyességi és logikai játékokban vehettek
részt.
Pénteken reggeli után csomagolás és a búcsú pillanatai következtek.
Fantasztikus élmény volt számunkra ez az
öt nap Magyarországon. Gazdag és felejthetetlen élményekkel tértünk haza,
melyre a képek mindig emlékeztetni fognak.
Köszönjük a
lehetőséget!!!!!
Kálmán Judit tanítónő,
a csapat kísérője
2008. július 8., kedd
ÖSSZETARTÁS ÉS JÓ HANGULAT
Gyermekkorban, illetve a felnőtté válás küszöbén alakulnak ki az emberben bizonyos szokások, ilyenkor azonban az emberpalánták még fogékonyabbak és nevelhetőbbek, mint később. A kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola hatodik osztályos tanulói az elmúlt héten a topolyai tó partjánál, a mezőgazdasági középiskola kiserdejében táboroztak. Tóth Erzsébet testnevelő tanár ismertette a táborozás pedagógiai szempontjait és célkitűzéseit:
– Szemmel láthatóan nagyon élvezik a gyerekek a tábori életet. Azért esett a választás erre a helyszínre, mert itt a mezőgazdasági középiskola jóvoltából áramunk és vizünk is van, a tó pedig sportolási és kikapcsolódási lehetőségeket kínál, úszni taníthatjuk a diákokat. Oktatási-nevelési szempontból is nagyon hasznos. Játszva elsajátítják a tábori élet fortélyait, a napi teendők fontosságát, ugyanakkor önállóságot és alkalmazkodókészséget szereznek. Fejleszthetik a motorikus képességeiket, gyalogtúrák alkalmával pedig a kitartásukat. Különféle programokat is szervezünk, ellátogattunk a tájházba, valamint a kovács-bognár műhelymúzeumba. A szabadidőben játékos vetélkedőkkel ütjük el az időt, sakkozhatnak, asztaliteniszezhetnek és kajakozhatnak. A tábornak van házirendje, amit be kell tartani, éjszaka pedig felváltva ügyelnek, őrködnek, de minden nap van tisztaságfelelős, vannak, akik a konyhán segédkeznek, vagy a vizet biztosítják a táborlakók részére. Némely tanulók először vannak több napig a szülőktől távol. Összességében nagyon hasznos ez a táborozás, és ami nem mellékes, nagyon jól érzik magukat itt a gyermekek.
A tábor lakói is kivétel nélkül pozitívan nyilatkoztak. Sípos Melissa elmesélte a tábor egy átlagos napját:
– Általában reggel hétkor kelünk, a reggeli után összerakodunk a sátrainkban. Szabad tevékenység, majd fürdés következik, utána ebéd. Ebéd után pihenő, majd ismét szabad tevékenység, utána ismét úszás. Vacsora után különböző esti programok vannak, vagy séta, a takarodó pedig 10-kor. Jól érzem magam a táborban.
Kancsár Larissa elsősorban a jó társaságot emelte ki:
– Nagyon jókat bulizunk esténként, napközben pedig sokat fürdünk a tóban. Legjobban az az este ragadott meg, amikor a lányok fiúnak, a fiúk pedig lányoknak öltöztek, akkor mindenki nagyon jól szórakozott.
Gordana Perović már nem először van napokig távol a szülőktől:
– Annyira jó a hangulat, hogy szívem szerint még egy hetet maradnék, és a véleményemmel, gondolom, nem vagyok egyedül. A kisebb konfliktusokat gyorsan elsimítjuk, lényegében a társaság nagyon összetartó.
Fabó Csaba elmondása szerint a fiúk és a lányok viszonya a táborban jónak mondható:
– Kétszer is voltam éjjeli őrségen, vigyáztuk a többiek álmát. Gyorsan elmúlt az idő, beszélgettünk a társammal az őrség idején. A fiúk különösen sokat sportolnak, focizunk, kosarazunk a középiskola pályáin.
Molnár Zita a tábor ideje alatt tanult meg úszni:
– Nagyon élvezem a fürdést, az éjszakai ügyelet sem esett nehezemre, inkább még érdekes is volt. A fiúk rendesek voltak és magukra vállalták a hajnali váltásokat, így mi lányok csak este ügyeltünk. Összetartó kis társaság lett belőlünk, ez érezhető.
2008. július 3., csütörtök
Segítsünk Pöszének!
Nagyfokú gerinckárosodást
állapított meg a mágneses rezonanciavizsgálat Tóth Erzsébet Pösze kishegyesi
tornatanár, sokéves kézilabdázó, a kézilabda lánycsapat jelenlegi edzője
esetében. A károsodás olyan mértékű, hogy egyértelműen műtéti beavatkozásra van
szükség, sőt nemcsak operációra hanem implantátum beépítésére is. Amennyiben
ezt nem végzik el, csak idő kérdése, hogy a tanárnő mikor kerül tolókocsiba. A
vizsgálatokat végző pécsi klinikán szeptemberre jelölték ki a műtét időpontját,
amely a számítások szerint mintegy nyolcezer euróba fog kerülni. Mivel az
érintettnek erre anyagi lehetősége nincs, arra kéri a jószándékú embereket,
akik megtehetik, hogy segítsenek neki. Az adományokat a Raiffeisen Banknál levő
265-0000000654898-48 dinár számlaszámra, vagy a RZBSRSBG SWIFT
RS35265050000010731139 IBAM devizaszámlára várják. Az akciót támogatja a
kishegyesi önkormányzat és a helyi közösség, az iskola, valamint a Női Fórum
civilszervezete.
2008. július 1., kedd
ELSŐSÖK IRATKOZÁSA
Július elsején iratkoztak jövendőbeli kis elsőseink, ekkor
osztottuk számukra a tankönyveket és füzeteket is.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)