"Amikor azt gondolod, hogy minden lehetőséget kimerítettél, még mindig van legalább egy..." (Thomas Alve Edison)

2011. szeptember 30., péntek

5 NAP TÖRTÉNETE - A KÉZILABDAPÁLYA FELÚJÍTÁSA

                   Közösség építő akarat és erő, avagy mire képes egy tucat fiatal öt nap alatt, ha kellő bizalmat és szabadkezet biztosítunk nekik

Előzmények
A Kishegyesi Ifjúsági Iroda pályázatot hirdet június folyamán, a pályázat keretein belül induló program a fiatalok körében a 3 in 1 elnevezéssel terjed el, hiszen a program elméleti, szakmai és gyakorlati tudást ad számukra az önkéntességről, pályázatírásról, valamint ifjúsági megmozdulások szervezéséről.
A pályázatíró képzésen harminc fiatal vett részt, megmutatva ezáltal, hogy kellő ötletekkel rendelkeznek, és hajlandóak időt áldozni arra, hogy meg tanulják ezen ötleteiket dokumentálni, pályázatba foglalni.
Három csoportba szerveződve a fiatalok gondolataikat, szándékaikat papírra vetik, alaposan kidolgozva mindent, megszületnek az első pályázatok…
Kishegyesről egy pályázat érkezett és nyert támogatást, 30.000 dinár értékben…
A pályázat célja a Kishegyesi Kézilabdapálya és környékének rendbetétele, valamint sportnap szervezése, az imént említett összeg keretein belül…

Önkéntes megmozdulás
Első nap - Hétfő
Kapunyitás 16 órakor, egymagamban tépem ki az első méretes gyomnövényt, a röplabdapályának gúnyosan nevezhető, buja növényzettel és sajátos élővilággal rendelkező homokos területről. Hosszú munka lesz, és korántsem könnyű. A megbeszélt időpont előtt érkeztem, csapatom tagjai csak később érkeznek. Dolgom végzése közben két ismerős arc tűnik fel a kapuban, akik ugyan nem csapatom tagjai, de kishegyesi fiatalok, közlöm velük, (gondolván, hogy teniszezni szeretnének) hogy ezen a héten szünetel a tenisz.  Elmosolyodnak, majd közlik,  nem játszani jöttek, segíteni szeretnének, látták a facebookon a kiírást, hogy szükség lehet a segítő kezekre… Immáron hárman vagyunk, majd perceken belül megérkeznek társaim, ezt követően nyolcan pusztítjuk a gazt… Kevésnek bizonyult a munkaeszköz, kapáért és nyesőért indulok, mire visszaérek a helyszínre, már egy tucatnyian vagyunk… A három napra tervezett takarítási akció, egy délután alatt lezajlik. Hazaérve büszkélkedve feltöltöm a képeket az említett közösségi portálra, miközben újabb ötleteket kapok e-mailben és sms-ben az fiataloktól a második napra… ugyanis nem akarnak itt megállni, szeretnék, ha festékeket is beszereznék, ráfér már a friss festés a falakra…

Második nap – Kedd
Leérdeklődöm és beszerzem a szükséges anyagot, készpénzt nem tudok biztosítani, de a projektből mindezt finanszírozhatjuk, így a Leonka néni festékes boltjában felíratom mindezt… Az előző nap képein növekednek a lájkok, és egyre többen teszik fel a kérdést: „kell még valami segítség?” Válaszul mindig csak annyit adok, gyertek ki, majd kitalálunk valamit, így is történt… A nézőtér fala a segítő kezeknek köszönhetően máris fehér festést kapott, és máris szebbé lett, az ötletet halva, látva Linka Csaba a következő felajánlást tette, egy számomra érdekes és új módszer segítségével képeket vetítene a falra, ezt követően körvonalazná és felrajzolná, majd felfestené őket.  Újabb önkéntes felajánlás, újabb kreativitás majd festék felíratás, újabb ötletek és emberek.  Minél több ember, annál több ecset, annál több frissítő, annál több munkaeszköz beszerzése, vagyis plusz költség, és a keretösszeg vészesen fogy… késő délután „ellenőrzést” kapunk, a polgármester és a helyi közösség tanácsának elnöke, megtekinti munkánk… Ötleteket kapunk tőlük is hogy a vasszerkezetet is átfesthetnénk, megyek is az újabb adag festékért, fejben kalkulálva, hogy hamarosan elfogy a pénzünk. Az önkéntesség ereje, hogy miért is szép? Azért hogy mindenkit magával ragad, amikor rengeteg a szorgos kéz, buzdít és mindenkit megmozgat, történt itt is, hiszen mire visszaértem a festékestől, már a Polgármester kezében is ecset volt és Bálinttal egész estig velünk dolgoztak… Újabb képek, terjed a hír, gyakorlatilag a nap végére annyian vagyunk, hogy a harmadik nap megtervezése közben számolni kellett azzal, hogy az önkéntesek tömegét három csoportra bontjuk. Az új felállás, reggeli, délutáni és esti műszak.

Harmadik nap – Szerda
Pénzügyi kereteink szűkülnek, az ötletek bővülnek.  Csabai Norbert barátom a kispadok vasszerkezetének átfestése után felajánlotta, hogy mindezt ingyen és bérmentve tető alá teszi, csak hozzak anyagot.  Jöhetnének a nagybeszerzések a Montelből, csak nincs miből.  Segítő kéz rengeteg, csak nincs anyag, amivel dolgozhatnánk… Tárgyalásokba kezdek ifj. Juhász Bálinttal és Virág Gáborral, akik biztosítanak afelől, hogy mindenre akad megoldás, nyugodtan szerezzünk be mindent, amire szükségünk van… Így a harmadik napra előkerülnek a férfias erőt és rátermettséget igénylő munkák, csiszolás, flex, vágás, fúrás… Gyakorlatilag otthonról hozták a fiúk a szerszámokat, de így sem volt elég.. A Fúró élek törtek, az emberek fáradni kezdtek, nem hiába, negyven fokban a tetőn emberpróbáló feladat az otthoni használatra alkalmas szerszámokkal nagyüzemileg dolgozni. Utasi Szabolcs felajánlotta, édesapja vállalkozásából minden szerszámot elhoz, amit épp munkásaik nem használnak, ezzel is növelve a fegyverarzenálunk. Elkészült a tető, közben a Kiskomunál felajánlott egy szemetest, valamint a következő napra szakértő munkást is a helyszínre küldött…

Negyedik nap – Csütörtök
Túlteljesítettünk, elkészült a tető, a kispad… De még mindig volt erő, és mindig volt elszántság, ezzel szemben évtizedek óta nem volt kerítés a kézilabdapálya mentén, maximum csak kiálló balesetveszélyes rácsok.
Röpke kalkuláció, újabb ötletbörze és 40 méternyi vaskerítéshez hoztuk el a Montelből az alapanyagot, amit csak fel kell hegeszteni… Hegeszteni úgy, hogy a csapatból csak egy ember fogott a kezében erre alkalmas berendezést, munkát végezni úgy, hogy hőségriadót rendeltek el, és úgy hogy mindez szombatra elkészüljön. Tanácstalanul ültem, ezt nem kérhetem senkitől, hogy végezze el, szakemberek mindezt több tízezrekért vállalnák, már ha akadna pénzünk erre, nekik meg idejük. Nem is árultam el senkinek, de a helyzetet látva, Bálintnak fogalmaztam lassan az sms-t, lefújom ezt az akciót még nem késő.  Norbi eközben próbálgatni kezdte a hegesztőt, és 30 perc leforgása alatt elkészítette az első méternyi konstrukciót… Tóth Andor is megérkezett újabb hosszabbítóval és a saját hegesztő berendezésével újabb métert készített el… A lányok pedig minden egyes elem elkészítése után azonnal befestették a szürke vasakat, barátságos zöld színre… A Montel eközben 100 méternyi napvédő hálóval lepte meg csapatunk, valamint a teniszpályát, ahová ezt elhelyezni szerettük volna. Nem gondolkodtam tovább a projekt lezárásával, hanem bíztam a fiatalokban, eszembe jutott a TV2 Aktív hírműsora, ahol néha lehetetlennek tűnő dolgokat valósítanak meg, és mutatnak be, gondoltam, ha elkészülünk szombatig, ha nem is az Aktívban, de a Szó – Beszédben méltán büszkélkedhetnénk.

Utolsó nap – péntek
A munka már reggel nyolckor nagyban folyt, mindenki látta, ma még mindent bele kell adni. Bálint irodai munkáit félbeszakítva felmászott a három méter magasan kapaszkodó önkéntesek mellé, segítő kezet adva ezáltal a napvédő háló felfeszítéséhez. Nem is tudok már ide mit hozzáfűzni, a neveket is nehéz lenne felsorolni, ki mivel tette hasznossá magát, de mindenki önszántából erejének és tudásának a legjavát adta a közösségért. Gőzerővel folyt egész nap a munka. Napnyugtával pedig minden a helyére került.
… több mint harminc fiatal vállalt aktív szerepet a program sikerességében. Voltak, akik egész nap jelenvoltak, volt, aki betegszabadságát megszakítva ugrott be segíteni, mindenkinek meg van a saját története erről az öt napról, mindenki mesélhetne, de az eredmény önmagáért beszél. Amit e fiatalok önként megtettek közösségünk érdekében akár százezer dinár értékű is lehet, (harmincezerrel indultunk, az eredmény pedig százezres nagyságrendet is elért munkadíj nélkül) mindenesetre ingyen tették, és felbecsülni is nehéz mennyi mindent köszönhetünk nekik.
Becsüljük meg törekvéseiket, legyünk büszkék rájuk! Csak így tovább!

Az ötlet kiötlői:
A Csapat:
Mocnár Mónika – irodai kapcsolattartó, sportesemény főszervezője, örökös jóakaró
Dudás Mária – a „festő” csapat egyik vezére, remek motivátor, jó ötletek kiötlője
Papp Ibolya – aki mindig jól vázolta a problémákat, és segített a gyors megoldásokban
Móricz Gábor – mindenes, bármilyen munkában segédkezet adott, Bácsfeketehegyről is képes volt átbicajozni mindezért

Résztvevő önkéntesek:
Sípos Ákos – aki csendben, de buzgón végezte feladatait
Bulatovic Dejan – tréfamester, és a robogós futár
Magó Ádám – aki a legtöbb tapasztalatot szerezte „gödörásásból”, illetve mindenhol megjelent
Bartus Bella – aki futni indult, majd a talicskával a kezei között rótta a köröket, hogy segítsen mindenben
Nyírádi Ágnes – mosolygós kerítésfestő és a sportnap lemezlovasa
Paróczi Róbert – aki az adódó lehetőségek során a legtöbbet igyekezett kihozni magából
Szabó Flórián – kinek kezében minden szerszám megfordult - sikerrel
Utasi Szabolcs – aki nélkül szerszámaink sem lettek volna, sokat köszönhetünk neki
Csabai Norbert – akiből ha kettő lett volna,  két projektet is megvalósíthattunk volna, rengeteg munkát vállalt magára
Kerepes Dániel – aki mindig feltűnt, ha fizikai erőre volt szükség
Csáki Péter – áramfelelős és szorgos kis segítség
Nyírádi Klaudia – takarítás, festés és söprögetés nagyasszonya
Tóth Andor – aki nélkül most is hegesztenénk
Linka Csaba – művész úr, a csapat faldekoratőre
Farkas Anita – a finom ábrák megrajzolója és Csaba jobb keze
Molnár László – aki az utolsó napokban beugorva friss erőként sokat lendített a munkában
Kovács Balázs – hasznos segítség, és teniszbíró is egyben
Majtényi Marianna – az Eco Enjoy erősítése, segítő kezei jól jöttek az utolsó napokban
Dzsoki – mentális erőforrás és jóakaró
Újvári Igor – segítő kéz, kimerültek lelki támasza, vidám légkörteremtő
Szabó János – aki keveset tudott jelenlenni, de friss erőként sokat köszönhetünk neki
Paróczi Attila – reggeli friss kenyér beszerzésére indult, végül vacsoráig segédkezet adott
Ifj.Juhász Bálint – aki mindenféle szerszámmal precízen és keményen bánva, mesterként dolgozott
Csóré Róbert – aki a mindennapi polgármesterség mellett önkéntes szerepben is megállta a helyét

Valamint külön köszönet támogatóinknak Kishegyes Helyi Közösség, Chick-prom, Montel.
Sándor István

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...