"Amikor azt gondolod, hogy minden lehetőséget kimerítettél, még mindig van legalább egy..." (Thomas Alve Edison)

2012. november 14., szerda

PEDAGÓGUSNAP - EGY HÉT KÉSÉSSEL


Az UNESCO 1996-ban október 5-ét jelölte meg a Pedagógusok Világnapjának - World Teachers' Day.
Számos országban van speciálisan a tanárok számára egy ünnepnap. Ahány ország, annyi szokás. Sok helyen munkaszüneti nap, sok helyen a kutya sem ugatja meg. Egyes helyeken a gyerekek virágot visznek tanáraiknak, máshol verses összeállítással kedveskednek, a harmadik helyen kitüntetik, nyilvánosan elismerik a pedagógusok munkáját. Magyarországon 1951 óta június első hétvégéjén ünneplik a pedagógusnapot.
A szerbiai pedagógusok napja november 8-a. Nem ünnepeltük hangosan, sőt halkan sem. Ugyanolyan nap volt, mint a többi, ugyanúgy tanított, oktatott, nevelt mindenki…
            Egy boszniai oldalon találtam egy kis történetet, ahol az egyik kolléga leírta, hogy mihez is hasonlítható egy tanító, tanár munkája. Lefordítottam, hozzáírtam, elvettem belőle. Mindazoknak, akik úgy gondolják, hogy a pedagógusi pálya könnyű, egy házi feladat:
            VASÁRNAP: Készíts 6 beszédet, mindegyik 45 percig tartson! Könnyítsük meg a dolgot: olyan dolgokról írj, ami érdekel. Természetesen vedd figyelembe, hogy a hallgatóság figyelmét fel kell keltened, motiválnod kell őket. Arról sem feledkezz meg, hogy mondanivalód érdekes, érthető legyen, meg is jegyezzék a gyerkőcök. Ugye, kell pár feladat is a témával kapcsolatban, közötte legyen egyéni és csoportmunka is, mert hát nevelsz is, oktatsz is közben. Alkalmazod közben a számítógép adta lehetőségeket, a projektort, CD-t is írsz, feladatlapokat gyártasz…
            HÉTFŐ: Úgy öltözz fel, hogy a diákok megjegyzik, mi van rajtad, tiszta-e a cipőd, illik-e a táskád színe a lábbelidhez, hajad hogy áll, múlt héten volt-e rajtad ez a szerelés… Kapcsold be a televíziót, állj elé, 45 percig mondd az első beszéded, természetesen hangosabban a televíziónál. 10 percenként erősítsd a hangot a TV-n (ahogy múlik az idő, úgy unják a gyerekek a mondanivalód, lankad a figyelmük, nem biztos, hogy őket is érdekel a téma), de beszélj csak tovább, add át a tudásod, még mindig hangosabban a televíziónál… Közben, ha a családtagjaid szólnak hozzád, kedvesen válaszolj kérdéseikre, dicsérd meg őket… Folyamatosan mosolyogj, nyugodt legyél, hogy kellemes aurád betöltse a teret…
            45 perc után a leghangosabbra kapcsold a tv-t, hogy átérezd a szünet és a gyerekek örömét. Lehetőség szerint a gyerekeid kezdjenek el verekedni, káromkodni, üvölteni! Te nyugodt hangnemben, barátilag nyugtasd meg őket, magyarázd el az agresszió hátrányait, a testvéri szeretet előnyeit, béküljenek is ki, mindenki elégedetten menjen a szobájába…
            Már be is csöngettek, fogd a kezedbe a második beszéded, tévét hangosítsd fokozatosan, mesélj, oktass, nevelj… És ezt még négyszer ismételd meg… Hangod maradjon, továbbra is mosolyogj, nyugodt legyél…
            Hívd el magadhoz azt az embert, akivel már volt vitád, valami gondod van vele, és még nem sikerült közös nevezőre jutnotok. 45 percig beszélgessetek, érvelj, magyarázd el a véleményed, az igazad, értsd meg, javasolj megoldást a kérdésre kedvesen, barátilag, jószándékúan.
            Biciklizz 20 percig, majd menj haza. Türelmes legyél a családtagjaiddal, ne vidd haza az iskolai gondjaidat, játssz, tanulj a gyerekeiddel, főzz, moss, takaríts, látogasd meg a szüleid, menj el közben két gyűlésre, és ne felejtsd: készíts újabb hat 45 perces beszédet másnapra…
            5 napig ismételd a fentieket, majd számolj be róla, hogy könnyű-e tanítani…
            Így néz ki egy tanári munkahét mindenféle papírmunka nélkül, évi, havi, napi tervek, jegyzőkönyvek írása nélkül, osztályfőnöki óra, szülői értekezlet, pótóra, emelet szintű óra, versenyre készítés, szakaktívák, osztálytanácsik, tantestületi gyűlések, továbbképzések nélkül… 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...